Witajcie kochane w kolejnym wpisie. Jak co miesiąc, powracam do was z kolejnym postem o składach. Cieszę się, że tak miło je przyjmujecie. Na razie pozostajemy jeszcze w dziedzinie humektantów jak ostatnio, ale tym razem na tapet bierzemy naturalne składniki, a konkretnie ekstrakt z alg i proteiny. Swoją drogą, tworząc dla was ten wpis i przygotowując się do niego i ja dowiedziałam się kilku rzeczy.  Zaczynajmy ! 




EKSTRAKT Z ALG 






Wyjątkowe właściwości alg morskich znamy od czasów starożytnych, kiedy wykorzystywane były w pielęgnacji ciała i w celach leczniczych. Ze względu na ogromne bogactwo pierwiastków, wciąż odkrywa się nowe zastosowanie alg w kosmetyce. Obecnie możemy je znaleźć w składzie kremów, maseczek, szamponów czy odżywek. 

Algi  to glony, które należą do samożywnych, wodnych roślin zarodkowych. Występują jako organizmy jednokomórkowe lub wyodrębnione kolonie komórek. Czerpią ze słońca energię i łączą ze składnikami, które pobierają z wody i dzięki temu posiadają wielokrotnie więcej witamin i składników mineralnych niż rośliny  żyjące na lądzie. 
Najcenniejszą właściwością alg jest to, że zawarte w nich składniki bez problemu przebijają się przez lipidową warstwę naskórka i głęboko odżywiają skórę. 
Wśród licznych składników, które zawierają algi, możemy wyróżnić kilka np.: 
  • witaminy: C, E, B1, B2, B5M B6, B12 i prowitaminę A,
  • pierwiastki biogenne, czyli miedź, cynk, mangan, wapń, brom, jod, żelazo
  • alkohole hydroksylowe: D-mannitol i sorbitol 
  • lipidy (nienasycone kwasy tłuszczowe)
  • wielocukry: karagen, kwas alginowy, fukoidyna, agar-agar

ZASTOSOWANIE W KOSMETYCE 


Wysoka zawartość mikroelementów i witamin sprawia, że algi wykorzystuje się do rozwiązywania wielu problemów. 

Skutecznie walczą między innymi z :
  • oznakami starzenia się skóry i zmęczeniem- błyskawicznie regenerują skórę, usuwają opuchnięcia wokół oczu i opóźniają procesy starzenia i przywracają skórze jędrność 
  • pękającymi naczynkami i zaczerwienieniami- wzmacniają naczynia włosowate i poprawiają mikro cyrkulacje
  • trądzikiem -działają przeciwzapalnie, łagodząc podrażnienia skóry i zmniejszając ilość wydzielanego sebum 
  • cellulitem- zawarty w algach kwas alginowy pobudza krążenie i usuwa toksyny z organizmu, przyspieszając w ten sposób spalanie tkanki tłuszczowej, pomagając pozbyć się cellulitu 
  • alergiami i wysypkami- algi bardzo dobrze neutralizują podrażnienia wywołane zanieczyszczeniami środowiska, przyspieszają gojenie zmian skórnych i likwidują stany zapalne 
  • ochroną przed promieniowaniem- dzięki zawartości fikoerytryny algi morskie tworzą na skórze film ochronny i pochłaniają promieniowanie UV


NAWILŻANIE SKÓRY ZA POMOCĄ KOSMETYKÓW Z ALGAMI 

Cechą charakterystyczną alg jest to, że ich struktura komórkowa bardzo przypomina plazmę ludzką, więc wszystkie witaminy, pierwiastki i kwasy tłuszczowe docierają bezpośrednio do skóry właściwej i komórek. Z tego powodu algi dają szybkie efekty i umożliwiają przenikanie do skóry innych składników aktywnych, jednocześnie hamują rozwój bakterii, ułatwiając usuwanie toksyn,  a dodatkowo mają działanie łagodzące.

CIEKAWOSTKA 💡


Wśród alg najciekawszą jest alga śnieżna występująca w strefie arktycznej, w obszarze wiecznego śniegu. Wytwarza ona unikatową mieszankę składników aktywnych, które pobudzają ❠gen długowieczności❞ obecny w komórkach skóry. Alga śnieżna poprawia również systemy obronne  skóry i proces detoksykacji oraz stymuluje fibroplasty do produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, które są odpowiedzialne za młody wygląd skóry. 


 PROTEINY



Proteiny to typowe substancje czynne stosowane w pielęgnacji. Ich główna funkcja w kosmetyce to działanie nawilżające i zmiękczające.  W kosmetyce stosuje się białka, które są naturalnymi składnikami skóry jak kolagen, elastyna i keratyna. 
Poza naturalnymi białkami skóry wykorzystuje się  także białka mleka, jedwabiu, a także proteiny roślinne, na przykład z pszenicy czy kukurydzy, dlatego, że  to jedne z najbardziej efektywnych substancji służących poprawie kondycji na przykład włosów, ponieważ mają zdolność do wypełniania ubytków w strukturze kosmyków oraz chronią je przed dalszym zniszczeniem i niekorzystnymi zmianami. Potrafią wzmocnić strukturę włosa aż o 10%. 
Proteiny jedwabiu i mleka to białka ❠obce❞ dla ludzkiego organizmu, ale ze względu na swoje właściwości stosuje się je z powodzeniem w kosmetykach. Proteiny jedwabiu możemy też wykorzystać  w pielęgnacji skóry, podobnie jak mleko. Prawdopodobnie w przyszłości to proteiny będą odgrywały znaczącą rolę w przemyśle kosmetycznym. 

Używając kosmetyków z proteinami należy pamiętać o równowadze i stosować również tzw. ❠nawilżacze❞ . Zbyt duża ilość protein może prowadzić do przeproteinowania np. włosów, co objawia się brakiem objętości u nasady, brakiem  blasku oraz puszeniem.


MLEKO 




To idealny składnik wielu produktów. Pod względem działania najlepsze jest mleko ośle, ponieważ charakteryzuje się najmniejszą zdolnością do wywoływania alergii. Oprócz niego stosuje się również mleko kozie. 
Mamy kilka korzyści ze stosowania mleka na cerę np.: 
  • W syntezie kolagenu, kwas mlekowy zwęża pory, lekko wybiela skórę i złuszcza naskórek, a NNKT działają natłuszczająco i wygładzająco. 
  • Proteiny pobudzają produkcję kolagenu  i elastyny, a przeciwutleniacze i flawonoidy odżywiają skórę
  • Działa przeciwzapalnie i łagodząco na skórę na przykład w produktach na łuszczycę, trądzik czy łupież 


 JEDWAB

 


Głównymi składnikami jedwabiu są dwa białka fibroina i serycyna. Proteiny jedwabne są bardzo podobne do tych, które występują w ludzkich włosach i skórze. Dodatkowo każdy kosmetyk posiadający tę proteinę w składzie silnie przywiera do skóry. 

Dzięki fibroinie, która ma silne właściwości wiązania i zatrzymywania proteina jedwabna jest w stanie pochłonąć 30 razy więcej wody, w stosunku do tego ile sama waży, zatem idealnie sprawdzi się jako składnik wszelkich kosmetyków nawilżających zapobiegających wysuszeniu naskórka. Kolejną zaletą tego białka jest to, że nie powoduje podrażnienia nawet bardzo wrażliwych skór i dlatego znajduje zastosowanie w wielu kosmetykach typu mleczka, balsamy, kremy i maseczki chroniąc przed niekorzystnym wpływem środowiska, a są to cenne właściwości szczególnie dla suchych skór. 

Serycyna to kolejne białko. Jej zadaniem jest zlepienie włókien fibroinowych. W działaniu poprawia stan epidermy, pozwalając na zmniejszenie utraty wodę przez skórę i z tego względu uważana jest za  ❠naturalny nawilżacz❞ , dzięki temu, że tworzy na jej powierzchni delikatną warstwę, czyniąc ją gładką i aksamitną, a jednocześnie pozwalając skórze oddychać. 

Jedwab wykorzystywany jest też z powodzeniem w pielęgnacji włosów, będąc składnikiem szamponów i odżywek dla suchych włosów. Bardzo silnie działającą odżywką jest tzw. płynny jedwab, ponieważ bardzo ułatwia układanie fryzury.  Proteiny otaczają włosy cienką, niewidoczną otoczką, która działa ochronnie i regenerująco. Zapobiega również puszeniu się i elektryzowaniu kosmyków. 

Możemy go również znaleźć w kosmetykach kolorowych. Bardzo często dodawany jest do cieni do powiek, dzięki czemu są one gładkie i dobrze przyczepiają się do powiek. Fibroinę z powodzeniem stosuje się w tuszach do rzęs w celu uzyskania efektu wydłużenia, a dodatkowo mascara z tym składnikiem daje naturalny efekt i jest trwała. 


RYŻ



Proteiny ryżu to składniki całkowicie naturalne, wolne od substancji nieorganicznych. Bogactwo kwasów tłuszczowych w proteinach ryżowych pozwala zapobiegać powstawaniu chorób skóry i łupieżu. W naturalny sposób odżywia skórę, czyniąc ją mocniejszą i regenerując jej strukturę. Białka ryżu to uznany środek w walce z pierwszymi oznakami starzenia się skóry,  ponieważ neutralizuje wolne rodniki. 
Trudno  też nie docenić właściwości ściągających ryżu, które przywracają skórze jędrność i witalność, a także świetnie nawilżają. 
W gabinetach kosmetycznych podczas zabiegów na twarz, szyję i dekolt łączy się najczęściej kilka preparatów zawierających proteiny ryżu, aby nawilżyć skórę, podnieść jej elastyczność oraz zabezpieczyć przed przesuszeniem. Zabiegi te dedykowane są dla cer suchych  głównie, jednak pomagają one też przy skórach tłustych i trądzikowych balansując wydzielanie sebum i łagodząc stany zapalne. 




ŹRÓDŁA
👉Lirene


I tym akcentem kończę dzisiejszy wpis. Mam nadzieję, że dowiecie się z niego czegoś nowego, tak jak ja podczas poszukiwania dla was tych informacji. Koniecznie dajcie też znać, czy wpis był przydatny :) 


9 komentarzy:

  1. Jak zwykle dużo przydatnych informacji w jednym wpisie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O takich właściwościach ryzu nie wiedziałam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W takim razie dowiedziałaś się czegoś nowego i mam nadzieję, że wiedza się przyda 😉

      Usuń
  3. Uwielbiam proteiny zwłaszcza do pielęgnacji włosów, jedwab i keratyna cudownie wygładzają :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda 😉💯 Moje włosy szczególnie lubią keratynę 😉

      Usuń

Za wszystkie komentarze serdecznie dziękuję :) To zawsze motywuje do dalszego pisania :) Staram się odwiedzać wszystkich komentujących, więc nie zostawiaj linków do swojego bloga, reklam, stron i innego spamu, bo takie komentarze usuwam. Nie wyrażam również zgody na kopiowanie moich zdjęć i tekstów bez pytania.