Witajcie kochane w kolejnym wpisie. Dzisiaj kolejny wpis z cyklu skład pod lupą z nową dawką wiedzy, o składnikach dla was. Tym razem dokładniej przyjrzymy się kontrowersyjnemu fenoksyetanolowi, nielubianemu przeze mnie triglicerydowi oraz EDTA. Zaczynajmy !
FENOKSYETANOL
To organiczny związek chemiczny należący do grupy eterów, będący pochodną glikolu etylenowego. Ma postać bezbarwnej, lepiej i silnie higroskopijnej cieczy. Związek naturalnie pachnie kwiatami Ma liczne zastosowania w wielu przemysłach, jednak najczęściej stosuje się go w kosmetycznym. Znajduje się w składach kremów, balsamów i innych preparatów służących do nawilżania.
W kosmetykach
Fenoksyetanol stosowany jako rozpuszczalnik dla konserwantów oraz substancji zapachowych, jak również sam może być substancją zapachową. Kosmetyki zawierające ten składnik nie powinny być używane przez osoby o wrażliwej cerze, dotyczy to również dzieci, kobiet w ciąży oraz kobiet będących w okresie karmienia piersią, jako że jest to substancja, która może zostać wchłonięta przez skórę i trafić do krwiobiegu. Mimo licznych badań nad tym składnikiem uważa się, że nie jest jeszcze wystarczająco dokładnie zbadany, aby te grupy mogły swobodnie i bezpiecznie go stosować. Mimo wielu pożytecznych funkcji fenoksyetanol jest substancją alergenną zdolną do powodowania licznych zmian skórnych. Z tego powodu stosowania kosmetyków z tym składnikiem powinny unikać również osoby z AZS. Fenoksyetanol z tych powodów może być obecny w produktach maksymalnym stężeniu 1%.
Poza przemysłem kosmetycznym stosuje się go lakierach i farbach, a także w środkach odstraszających owady.
TRIGLICERYD KAPRYNOWO-KAPRYNOWY
To oleista ciecz produkowana z oleju kokosowego. Stosuje się ją najczęściej w produktach do pielęgnacji ciała czy kremach do twarzy. Można go również spotkać w kosmetykach kolorowych w szminkach, cieniach do powiek i podkładach. Trigliceryd swoje zastosowanie znajduje też czasem w perfumach lub filtrach przeciwsłonecznych.
NAWILŻANIE
Trigliceryd kaprynowy ma szerokie zastosowanie. Przede wszystkim poprawia recepturę kosmetyku. Dodany do gęstego kremu rozrzedza jego konsystencję ze względu na swoją niską lepkość. Na powierzchni skóry tworzy barierę i w ten sposób zapobiega jej wysuszeniu. To również doskonały środek zmiękczający i poprawiający wygładzenie skóry. Tworzy jednak na skórze dość wyczuwalny film, który w dłuższej perspektywie może powodować powstawanie zaskórników, więc należy uważać ze stosowaniem tego składnika w pielęgnacji. W produktach kolorowych zapewnia śliskość i sprzyja łatwiejszemu przenoszeniu pigmentu.
INNE ZASTOSOWANIA
Triglicerydy kaprylowe często stosowane są jako nośniki w środkach farmaceutycznych, ponieważ są skutecznymi rozpuszczalnikami. W mieszaninach triglicerydów bardzo łatwo rozpuszczają się witaminy oraz inne substancje chemiczne rozpuszczalne w tłuszczach. Można je również wykorzystać do zwiększenia korzystnych właściwości kremów do twarzy, ponieważ łatwo się utlenia.
DISODIUM EDTA
Źródła
Jak widzicie, dzisiejszy wpis wyszedł dość krótki, ale starałam się znaleźć dla was jak najbardziej rzetelne i szczegółowe informacje, abyście mogły faktycznie dowiedzieć się czegoś nowego choćby w pigułce, jak tym razem wyszło. Wyżej zostawiłam wam też strony źródłowe, z których korzystałam przy tworzeniu wpisu. Mam nadzieję, że mimo tego, iż wpis jest krótki tym razem, mimo wszystko przyda się wam i coś dobrego z niego wyciągnięcie:)
Lubię ten rodzaj wpisów. Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego i ważnego :)
OdpowiedzUsuńJa coraz częściej patrzę na składy :)
OdpowiedzUsuńPowinnam bardziej zwracać uwagę na skład...
OdpowiedzUsuńMuszę chyba większą uwagę zwracać na składy kosmetyków :)
OdpowiedzUsuńDobry post.Lubię takie grubsze tematy. Pozdrawiam serdecznie!^^
OdpowiedzUsuńZ takich postów zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć :)
OdpowiedzUsuńBardzo dużo przydatnych informacji :)
OdpowiedzUsuń